Про АДАПТАЦІЮ....

   ВАЖЛИВИЙ ПЕРІОД У ЖИТТІ ВАШОЇ ДИТИНИ – 

         АДАПТАЦІЯ ДО НАВЧАННЯ  У НОВОМУ ЗАКЛАДІ


Період адаптації дитини до школи може тривати від 2-3 тижнів до півроку, це залежить від багатьох чинників: індивідуальні особливості дитини, характер взаємостосунків з оточуючими, тип учбового закладу (а значить, і рівень складності освітньої програми).

Які ознаки успішної адаптації?

По-перше, це задоволеність дитини процесом навчання. Йому подобається в школі, він не випробовує невпевненості і страхів.

Друга ознака - наскільки легко дитина справляється з програмою. В період звикання до нових вимог, до нового рівня викладання, до нового обєму навчальних завдань необхідно підтримати його у важкий момент, не критикувати надмірно за повільність, не порівнювати з іншими дітьми. Дуже важливо на першому етапі вселити в школяра упевненість в успіх, не давати йому піддаватися смутку ("У мене ніщо не вийде!"), інакше боротися з апатією ви будете дуже довго.

Наступна ознака успішної адаптації - це ступінь самостійності дитини при виконанні ним учбових завдань, готовність вдатися до допомоги дорослого лише ПІСЛЯ спроб виконати завдання самому. Частенько батьки дуже старанно "допомагають" дитині, що викликає деколи протилежний ефект. Учень звикає до сумісного приготування уроків і не хоче робити це наодинці. Тут краще відразу позначити межі вашої допомоги і поступово зменшувати їх.

Але найважливішим, на наш погляд, ознакою того, що дитина повністю освоїлася в шкільному середовищі, є його задоволеність міжособовими відносинами – з однокласниками і вчителем.

Йти в новий колектив інколи буває страшно. Невпевненість в такій ситуації проявляють не тільки учні, а й дорослі люди. Наприклад, при зміні роботи або переїзді в інше місто ми найбільше боїмося потрапити в компанію, де погано приймають «новеньких». Що вже говорити про дитину, яка змушена не просто йти в таку компанію, але і намагатися подружитися з ровесниками.

Як же допомогти синові або дочці впоратися з напругою, яке неминуче виникає при зміні колективу?

Дійсно, перші тижні навчання в новому колективі найскладніші. «А як я впишуся в новий колектив? Чи приймуть мене? Чи я буду в цій групі своєю людиною? » - ось питання, які мучать школяра. І підтримка батьків і друзів в такий момент потрібна, як повітря - важливо правильно налаштувати школяра, щоб він не замкнувся в собі.

Те, наскільки легко ваша дитина увіллється в новий колектив, багато в чому залежить від її характеру. Діти, які легко йдуть на контакт, з більшою ймовірністю знаходять нових друзів. Перехід в нову школу для них не трагедія, оскільки сам процес знайомства і завоювання довіри приносить їм задоволення. Діти ж з підвищеною тривожністю, швидше за все, будуть довго звикати до нової школи.

Важливо, що вдалий досвід по адаптації в дитинстві вплине на дитину і надалі. Подолання соціальних труднощів в майбутньому не буде лякати того, хто в дитинстві з цим добре впорався.

       Нехай сама тема переходу в нову школу активно обговорюється у вас вдома. Не варто уникати її, замовчувати і ставитися до таких глобальних змін у житті дитини як до чогось повсякденного. Говоріть про хороші сторони цієї події, розповідайте синові або дочці про можливі плюси переходу на нове місце навчання, постарайтеся зацікавити його, покажіть перспективи. Якщо все це його не переконає, постарайтеся прислухатися до дитячої думки. Вислухайте всі його страхи, і дайте зрозуміти, що ви при виникненні проблем неодмінно допоможете знайти вірне рішення.

Слід навчити дитину просто бути самим собою, намагатися не підлещуватися перед новими однокласниками і не поспішати записувати всіх у ворожий табір.

 Цінним буде ваш власний позитивний досвід вирішення схожих ситуацій у вашому житті.

Запропонуйте подивитися на все, що відбувається як на захоплюючу пригоду.

Дуже важливо показати, що самі ви не хвилюєтеся, але не тому, що вам все одно, а тому що ви впевнені в успіху.

Проте існують і деякі складнощі у взаємодії дорослих і дітей. Це торкається особистого життя підлітків, куди вхід батькам часто заборонений. При умілому дозуванні спілкування, пошані права дитини на особистий простір цей етап проходить достатньо безболісно. Зверніть увагу, що думка однолітків в даний віковий період представляється дітям набагато більш цінним і авторитетним, ніж думка дорослих. Але тільки дорослі можуть продемонструвати підліткам оптимальні моделі поведінки, показати їм на власному прикладі, як треба будувати відносини з світом.

Таким чином, резюмуючи, відзначимо, що успішність проходження освітньої траєкторії дитиною залежить від того, яким способом батьки і інші члени сім'ї допомагають йому в цій важливій справі. І ми сподіваємося, що знання деяких "тонких моментів" в наданні подібної підтримки істотно полегшить життя і вам, і вашим дітям. 

Коментарі